Касовий термінал
Введення
Модуль Касовий термінал уявляє собою касу онлайн призначену для організації продажів в торгових залах чи в точках продажів. Він надає можливість вести продаж товарів з використанням планшету чи комп’ютера навіть не маючи постійного з’єднання даного пристрою з основною програмою, тобто в of-line режимі. Також при роботі модуля можливе використання сканеру штрихкодів, принтеру чеків та автоматичних ваг для зважування товарів. В цій статті ми розглянемо роботу модуля без використання засобів автоматизації, але якщо вам потрібно буде їх використовувати зверніться до нас і ми допоможемо налаштувати ці пристрої.
Пункти меню модуля Касовий термінал
В залежності від прав доступу до програми та її налаштування пункти меню будуть виглядати по різному. Тут ми розглянемо пункти меню програми при вході в неї з правами адміністратора. Як працює безпосередньо продавець товарів розглянуто в розділі Торгові сесії.
Панель приладів
На панелі приладів відображено список касових терміналів, які обслуговуються програмою. По замовчуванню в програмі встановлено один касовий термінал з іменем Main. Ми можемо його перейменувати, а також створити необмежену кількість касових терміналів.

Замовлення
В розділі замовлення ми можемо отримати інформацію по всім замовленням на продаж товарів, які були створені на всіх касових терміналах всіма користувачами програми, а також інформацію про стан торгових сесій та про товари, які доступні для продажу через касові термінали.
Замовлення
На малюнку, що приведено нижче, відображено список всіх замовлень на продаж товарів та їх стан.

Кожне з замовлень включає в себе повну інформацію, про дану операцію, в тому числі і референс чеку, який було видано покупцю, якщо чек друкувався.

Сесії
В цьому пункті меню відображаються список всіх сесій та їх стан.

Товари
Тут надається список всіх товарів, відібраних по фільтру Доступний у точці продажу

Налаштування даної властивості можна провести для кожного товару.

Звіти
В розділі звіти ви можете отримати зведену інформацію по продажах товарів в касових терміналах.
Замовлення
Можливо проаналізувати продажі товарів через касові термінали по різноманітним параметрам. Налаштувати параметри можливо при натисканні кнопки “Міри” чи знака “+“.

Деталі продажу
Даний звіт надає зведену інформацію по проданих товарах за вибраний проміжок часу.

Налаштування
Для коректної роботи програми необхідно провести деякі її налаштування.
Налаштування
Загальні налаштування залиште так, як зображено на малюнку нижче.

Касовий термінал
В пункті меню Касовий термінал виводиться список всіх терміналів. Ми можемо створити необмежену кількість касових терміналів. Для цього натисніть Створити. Заповніть поля, як показано на малюнку нижче, вказавши назву касового терміналу на свій розсуд. Таким чином касовий термінал буде готовий до роботи. Але ви можете провести додаткові налаштування і далі ми розглянемо особливості цих налаштувань.
Загальні налаштування
- Тип відбору – надає можливості проводити переміщення товарів від складу до клієнта. По замовчуванню встановіть Замовлення по ТП.
- Розташування запасів – вказує з якого місця розташування брати товари.
- Прайс лист – для кожного касового терміналу можливо встановити свій прайс. Наприклад, в одній з точок продаж ви можете проводити яку небудь акцію по залученні покупців, і проводити знижки.
- Журнал продажу – в даному журналі будуть створюватися записи про операції по цьому касовому терміналу. Докладніше про журнали…
- Журнал рахунків – в даному журналі будуть створюватися записи про рахунки, які були виписані в даному касовому терміналі.

Наявні способи оплати
На цій закладці ви можете додати способи оплати в касовому терміналі. Опис налаштувань приведено в розділі Способи оплати. По замовчуванню встановлюється один спосіб оплати Каса.

Можливості
Налаштовуючи цей пункт меню терміналу, ви можете розширити його можливості. Далі більш докладно розглянемо деякі із пунктів.
- Рахунки – надає можливість друкувати рахунки для клієнтів безпосередньо з касового терміналу. Рахунки, які були надруковані, будуть відображатися в папці Рахунки, модуля Бухгалтерія. При закритті сесії роботи з терміналом оплата рахунку проводиться автоматично, але треба уважно стежити, щоб бухгалтерія не провела оплату по таким рахункам самостійно тому, що оплата зафіксується два рази. Як це працює…
- Поповнення готівки – при проведенні закупівлі в касовому терміналі програма автоматично буде встановлювати суму оплати. Як це працює…
- Початкова категорія – для касового терміналу можливо встановити початкову категорію товару, по якій буде вестися продаж. Як це працює… Налаштування категорій описано в розділі Категорії товарів.

Контроль готівки
Дана опція має сенс при організації роботи з виїмкою готівки з касового терміналу, наприклад, на інкасацію. При включенні контролю готівки ви маєте можливість контролювати кількість купюр і монет різного номіналу, програма автоматично буде вираховувати суму готівки. Також при внесенні чи отриманні готівки із каси терміналу програма створює додаткові бухгалтерські проводки. Після включення чекбоксу Контроль готівки ви можете встановити баланс касового терміналу за замовчуванням, а також встановити бухгалтерський рахунок через який будуть інкасуватися кошти.

Опис роботи з даним функціоналом надано в розділі Торгові сесії.
Категорії товарів
Для товарів, які продаються через касовий термінал ви можете створити свої категорії. Дані категорії не мають відношення до загальних категорій товарів. Для створення категорії натисніть створити в пункті меню Налаштування/Категорії товарів Створити. Приклад категорії наведено на малюнку нижче.

Для включення товару в дану категорію потрібно вибрати цей товар в списку і встановити для нього цю категорію. Тепер наші товари будуть відображатися в Торговій сесії в певній категорії.

Способи оплати
По замовчуванню встановлений один спосіб оплат Каса

Для створення нового способу оплати натисніть Створити. Введіть назву журналу та короткий код. В цей журнал будуть заноситися записи по оплатах в тих касових терміналах, де цей спосіб буде використовуватися. Короткий код – це префікс нумерування записів в журналі. Натисніть Зберегти. Далі цей спосіб оплати можна використовувати в налаштуваннях касового терміналу. Розділ Наявні способи оплати.

Торгові сесії
Торгова сесія – це використання програми для проведення продажів товарів. Продаж товарів можна проводити як в режимі 0n-line так і в режимі off-line. Тобто при відкритті нової торгової сесії комп’ютер, з якого проводиться продаж товарів повинен бути під’єднаним до серверу для синхронізації даних з сервером. Потім з’єднання може бути розірване і продажі все одно можна бути проводити. Повторне з’єднання потрібне при підтвердженні закритті сесії та її проведенні. Опис цих дій дивись в наступному розділі.
Для початку роботи потрібно створити користувача з відповідними правами, як показано на малюнку нижче.

Стандартні дії
Зайдіть від імені цього користувача в програму, перейдіть в Панель приладів і натисніть Нова сесія.

В вікні браузера відкриється торгова сесія. В правій частині вікна буде представлено список товарів, в лівій частині кошик вибраних товарів та цифрова клавіатура. Ви можете вибрати товари, в тому числі і скориставшись пошуком. Пошук може проводитися як по назві товару, так і по внутрішньому посиланню на товар.

Вибирайте товар, натискаючи на нього лівою клавішею миші. Далі ви можете змінити кількість товару. А якщо вам доступні дані опції, то встановити знижку та змінити ціну товару. Для виконання цих дій на клавіатурі перейдіть на відповідну функцію. В даному випадку активна функція Ціна (підсвічено зеленим кольором). Також, в разі такої необхідності, можливо вибрати клієнта. Створивши замовлення, натисніть на клавішу Платіж.

Виберіть метод оплати Каса (UAH), а далі, використовуючи клавіатуру, внесіть суму, яку надав покупець. Програма надасть інформацію про розмір здачі. Натискаючи на “+” чи “-” , ви можете переключатися між замовленнями, які ще не підтверджені.

Далі можна надрукувати чек і створити нове замовлення.

Після завершення сеансу роботи натисніть Close а потім, не чекаючи, Підтвердити.

Програма переведе вас в основне вікно Касового термінала де ви можете остаточно закрити торгову сесію, натиснувши Закрити.

Далі, переглянувши правильність даних, ви зможете Підтвердити та зробити проведення. І торгова сесія закривається.

Всі замовлення з кожної сесії попадають в список замовлень.

Друк рахунків
Цей режим потребує постійного з’єднання з сервером. Крім цього в налаштуваннях користувача, який буде друкувати рахунки, потрібно встановити опцію Оплата постачальникам.

Якщо вам необхідно надрукувати рахунок для вашого клієнта, встановіть чекбокс Рахунки в налаштуваннях касового терміналу в розділі Можливості. Відкрийте торгову сесію, проведіть продаж товарів, а далі натисніть клавішу Рахунок.

І після підтвердження продажу програма надасть рахунок в форматі .pdf, який можна надрукувати.

В модулі Бухоблік в папці Рахунки клієнтам буде створено рахунок.

Цей рахунок буде автоматично помічений як сплачений при підтвердженні закриття сесії касового термінала.
Увага! Не реєструйте платіж по рахунку з модуля Бухоблік, тому що реєстрація платежу пройде двічі.
Поповнення готівки
Якщо встановлено чекбокс Поповнення готівки то програма автоматично пропонує встановити суму оплати без її вводу з клавіатури. Але сума може редагуватися і здача вираховується також.

Категорії товарів
Якщо у нас створені категорії товарів для продажу в касовому терміналі, то відкривши сесію ми побачимо їх в верхній частині екрану. Категорії товарів допомагають швидше знайти необхідний товар.

Зайшовши в відповідну категорію ми побачимо товар, який входить в цю категорію. Так на малюнку нижче представлено список товарів, які входять в категорію Штани. В свою чергу категорія Штани входить в категорію Одяг.

Можна задати початкову категорію, яка буде відображатися при відкритті сесії. Початкова категорія встановлюється в налаштуваннях касового терміналу в розділі Можливості.
Способи оплати
Якщо ви вибрали більше, чим один спосіб оплати при налаштуванні касового терміналу, то при оплаті за товар можна вибрати відповідний спосіб оплати. Надалі всі бухгалтерські проводки будуть створені відповідно до цього способу оплати. Ці проводки будуть відображатися в бухгалтерських звітах.

Контроль готівки
Розглянемо на прикладі використання Контролю готівки разом з використанням власного способу оплат для даного касового терміналу. Отже наш спосіб оплати буде, як вказано на малюнку нижче. Грошову виручку ми будемо передавати на інкасацію, використовуючи рахунок 333000 Грошові кошти в дорозі в національній валюті. Початковий баланс каси (баланс відкриття) буде 0 грн.

При відкритті сесії встановіть початковий баланс каси і далі натисніть Продовжити продаж

Далі працює звичайна торгова сесія, в якій ми, для прикладу, продамо один товар на 100 грн.

Далі проводиться контроль закриття торгової сесії. Ми бачимо, що реальний баланс закриття відрізняється від теоретичного балансу закриття, так як у нас пройшла операція оплати на 100 грн.

Здамо нашу виручку в розмірі 100 грн. інкасатору. Для цього натисніть Забрати готівку введіть причину і суму.

Після цього ми можемо підтвердити закриття сесії та зробити проведення.

Перейшовши в модуль бухгалтерського обліку, ми побачимо бухгалтерські проведення по рахунку 333000 та по рахунку 301003, який використовується для нашого касового терміналу.

Використання опції Контроль готівки виправдане при необхідності інкасацій, або в інших випадках, які не є предметом описання даної статті. Але це віддається на ваш розсуд.